Medikal Ayak Sağlığı


MEDİKAL AYAK BAKIMI
  Ayaklar 26 kemik, 114 bağ ve 20 kastan oluşur. Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların sağlıklı olması hayat kalitesini önemli ölçüde yükseltir. Sağlıklı bir ayakta, ayak bileğinden başlayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumuşak dokular, eklem ve bağlar birbiriyle uyum içinde çalışır. Bu yapıda bozulma meydana geldiğinde dizler ve hatta tüm omurga sistemi de bağlantılı olarak etkilenecektir.
     Yeterince steril olmayan koşullarda, eğitim almamış kişilere yaptırılan pedikür yarardan çok zarar getirir. Tırnak batığı, mantar gibi hastalıklara yol açan etmenlerin başında bu yanlış uygulamalar ve yanlış ayakkabı seçimleri gelmektedir.  
     Uzmanlarımız tarafından yapılan ayak bakımında önce tırnak yatakları kontrol edilir. Parmak araları, ayak tabanları ve topuklar da kontrol edildikten sonra farklı bir müdahale gerektiren durumlarla karşılaşılmadıysa (batık, mantar, nasır vs.) medikal ayak bakımına başlanır. Tırnaklar düz bir şekilde kısaltılır ve makinemize takılan özel uçlarla törpülenir. Daha sonra uçlar değiştirilerek tırnakların yüzeyi de temizlenir, gerekli görülen tırnaklara inceltme işlemi uygulanır. Sonra özel uçlarla tırnak kenarlarının derinlemesine temizliği yapılır. Tırnak kenarlarındaki ve ayak altlarındaki kuruluklar-sertlikler kuru uçlarla temizlenir. Sadece ölü dokular alındığı için et üretiminde fazlalaşma görülmez. İşlem sonunda kişinin cilt tipine uygun krem seçilir ve masaj yaparak uygulanır. Ayak bakımının ayda bir yapılması ve verilen ürünlerin düzenli kullanılması (krem-damla-gümüş çorap gibi) kişiyi hem sağlıklı hem de estetik açıdan çok iyi görünen ayaklara kavuşturur.
MANTARLI AYAK BAKIMI
Tırnak kalınlaşmaları farklı sebeplere bağlı olarak görülebilir. Sebeplerden bazıları; mantar, travma, baskı, çarpma, vurma, dar ayakkabı, tırnak kökü zedelenmesi ve manikür – pedikür esnasında yapılan hatalardır.
     Mantar olmayan tırnak kalınlaşmaları mantar olan kalınlaşmalardan farklılık gösterir. Mantarlı tırnaklarda oluşan kalınlaşmalarda, tırnaklarda kepekleşme, yumuşak odunsu bir görüntü ve yapı görülür. Mantar enfeksiyonu olmayan ama yine de kalınlaşmış tırnaklardaki yapısal değişiklik çok daha farklılık arz eder. Bu tarz tırnaklarda, tırnak dokusu serttir, yüzeyine dokunulduğu zaman tek parça hissini verir, uzayan kısmında da şekil bozukluğu devamlılık gösterir. Genelde koku olmaz. Diğer tüm tırnaklar sağlıklıdır. Aşırı sert ve kurudur.
     Tırnaktaki kalınlaşmanın nedeni, aslında vücudun kendini savunmasıyla ilgili bir tepkidir. Sürekli baskı alan tırnak, alt dokuları ve tırnağın canlı kısmı olan matrixi korumak amacıyla baskıya karşı kalınlaşır. Futbolcularda, dar ayakkabı kullanan kişilerde, ani bir darbeyle karşılaşan tırnaklarda kalınlaşma görülebilir. Kalınlaşmış tırnaklarda baskının devam etmesi ağrıya sebep olur.
     Hem sağlık hem de estetik açısından düzeltilmesi gereken bu ayak tırnak problemlerinin danısma ve cözümü için bize ulaşabilirsiniz. Sadece, matrix (tırnak kökü) zedelenmesi sonucu oluşan deformasyonlarda tedavi mümkün olmayabilir. Yine de bu tırnakların estetik görüntüsü aylık bakımlar ile sağlanır. Medikal ayak bakımı uygulamasında, kalınlaşmış tırnak yüzeyi özel cihazlar yardımıyla, kişi ağrı ve acı hissetmeksizin temizlenir, inceltilir. Kalınlaşan doku, canlı tırnak dokusuna kadar inceltilir ve gerekirse üzeri özel bir jelle kaplanır. Bu jel sağlıklı bir tırnak görüntüsü sağladığı için estetik olarak da sonuca ulaşılmış olur. Uygulanan jel sistemi, özel bir içeriktir ve tırnakta herhangi bir sebepten dolayı mantar enfeksiyonu oluşumunu engeller. Üzeri jelle kaplanan sağlıklı tırnak dokusu, normal uzama zamanını tamamlarken yapılan ara kontrollerde jel yenilenir. Medikal kontroller ve bakımlar sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar devam eder.
Jel uygulaması, tırnak yatağının da bozulmadan kalmasını sağlar veya bozuk olan tırnak yatağını düzeltir. Bozulmayan tırnak yatağı daha sonra oluşabilecek batık problemlerini engellemek açısından son derece önemlidir.
     Kalınlaşmış tırnak bakımı sırasında uygulanan jel sistemi, sağlıklı tırnak görüntüsünde olduğu için oje sürülmesini de engellemez. Tırnaklarda oluşan kalınlaşmanın medikal tedavisindeki başarının sürekliliği, baskının ortadan kalkmasıyla birebir ilgilidir. Tırnak düzeldikten sonra baskının tekrar oluşması tekrar aynı probleme yol açabilir.
     Periyodik olarak yapılacak medikal ayak bakımları tekrarlanabilecek problemlere karşı kişiye koruyucu bakım da sağladığı için çok önemlidir.
BATIK TIRNAK TEDAVİSİ
 Tırnak batması en çok acı veren ayak problemlerinden biridir. Tırnak batığına sebep olabilecek pek çok etken bulunmaktadır. Tırnağın üzerine darbe almak dar, sivri burunlu ya da yüksek topuklu ayakkabılar giymek, tırnakları yanlış kesmek, ayak ya da parmak deformasyonları, tırnak mantarı, tırnak kalınlaşması, aşırı kilo artışı, hamilelik, yanlış pedikür uygulamaları ve genetik yatkınlık başlıca sebeplerdir.
     Tırnağın bu travmalardan biriyle karşılaşması sonucu, bazen tırnağın uç kısımları kıvrılarak yan taraftan deriye batar bazen de tırnak yatağına komple batarak o bölgede enfeksiyon oluşturur. Ağrı ve şişmenin de gelişmesiyle ayakkabı giymek çok zorlaşır. Biz bu durumlarda tırnağın yatağını bulması ve batmadan uzamayı öğrenmesi için “BS bant sistemi” uyguluyoruz.Tırnağın batık yuvasından kurtulup düz bir şekilde uzaması sağlanır. Bu uygulamanın hemen ardından kişi ayakkabılarını giyip günlük yaşantısına devam edebilir. İlerleyen dönemde de hasta belirli periyotlarla kontrole gelir ve BS BANT  değiştirilir.
     Cerrahi operasyona gerek kalmaması bu sistemin en büyük avantajıdır. Çünkü tırnak çekilmesi günlük hayatı etkileyen, acılı bir süreci de beraberinde getirir.